Nut Fillings & Spreads

Our range of nut pastes from Nutural World, Callebaut and Kessko are made from the finest quality nuts, unsweetened, and ground to a smooth, slightly textured finish. With most of the options being 100% nuts with no additives, and a choice of eight different nut varieties, you’re bound to find exactly the nut butter you’re looking for. These flavourful, delicious and creamy nut pastes and nut butters are perfect for mixing with other masses, such as ganache, to make an incredible, nutty chocolate filling, or combine with melted chocolate to create your own gianduja. Stir into creams, spread on cakes, mix into cookie dough, or even just eat it on toast! The choice is yours.  

Looking for pistachio spread or chocolate hazelnut spreads? We’ve got you covered. 

Not quite sure what you need? Our friendly and helpful team are always ready to chat and help you find the perfect ingredient for your specific application. 

 

Vegetarians Vegetarians
 
Vegans Vegans
 
Kosher Dairy Kosher Dairy
 
Kosher Pareve Kosher Pareve
 
Halal Halal
 
Bakestable Bakestable
 
Organic Organic
 
Code Description In-stock Price Pack Size per KG/Unit Attributes
SCM140 Heritage Hazelnut & Almond Praline
Hazels 32.5%; Almonds 32.5%
5kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Dairy
2 £92.81 5kg tub £18.56/kg Vegetarians Vegans Kosher Dairy
SCM132 Lubeca Hazelnut Praline Paste
50% Hazelnuts
6kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Pareve Halal
57 £84.46 6kg tub £14.08/kg Vegetarians Vegans Kosher Pareve Halal
SCM812 Milk Chocolatey Hazelnut Spread
Ready to use, post-bake filling
6kg tub
Vegetarians
59 £32.06 6kg tub £5.34/kg Vegetarians
SCM816 White Chocolatey Hazelnut Spread
Ready to use, post-bake filling
6kg tub
Vegetarians
188 £34.08 6kg tub £5.68/kg Vegetarians
SCM818 Bakestable Pistachio Spread 10%
Ready to use, bakestable and post-bake filling
6kg tub
Vegetarians Bakestable
59 £44.64 6kg tub £7.44/kg Vegetarians Bakestable
SCM828 Bakestable Pistachio Spread 15%
Ready to use, bakestable and post-bake filling
6kg tub
Vegetarians Bakestable
81 £57.52 6kg tub £9.59/kg Vegetarians Bakestable
SCM562 Cacao Barry - Filling - Pralin Feuilletine™
1kg tub
Halal
£22.06 1kg tub £22.06/kg Halal
SCM142 Pistachio Praline
70% Pistachios; 29.5% Sugar
1kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Dairy Halal
76 £50.21 1kg tub £50.21/kg Vegetarians Vegans Kosher Dairy Halal
SCM136 Lubeca Hazelnut Praline Paste (Sliceable)
38% Hazelnuts, 47% Sugar
2.5kg box
Vegetarians Vegans Kosher Pareve Halal
31 £39.59 2.5kg box £15.84/kg Vegetarians Vegans Kosher Pareve Halal
SCM153A Semi-Liquid Hazelnut Praline
50% Hazelnuts, 49.5% Sugar
5kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Dairy Halal
4 £77.95 5kg tub £15.59/kg Vegetarians Vegans Kosher Dairy Halal
SCM154 Semi-Liquid Hazelnut Praline
50% Hazelnuts, 49.5% Sugar
5kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Dairy
£102.62 5kg tub £20.52/kg Vegetarians Vegans Kosher Dairy
SCM154A Semi-Liquid Hazelnut Praline
50% Hazelnuts, 49.5% Sugar
1kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Dairy Halal
£16.85 1kg tub £16.85/kg Vegetarians Vegans Kosher Dairy Halal
SCM162 Hazelnut and Almond Paste
24% Hazelnuts; 24% Almonds; 47.5% Sugar
5kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Dairy
2 £98.83 5kg tub £19.77/kg Vegetarians Vegans Kosher Dairy
SCM221 Dark Chocolate Gianduja
30% Hazelnuts, 70% Dark Chocolate
5kg block
Vegetarians Vegans Kosher Dairy
06th Oct
(Please allow 2-3 days for dispatch)
£74.87 5kg block £14.97/kg Vegetarians Vegans Kosher Dairy
SCM222 Milk Chocolate Gianduja
25% Hazelnuts, 75% Milk Chocolate
5kg block
Vegetarians Kosher Dairy Halal
11 £81.72 5kg block £16.34/kg Vegetarians Kosher Dairy Halal
SCM390A Pure Almond Lubeca Marzipan
Mediterranean Almonds 52%; Sugar 29%
1kg
Vegetarians Vegans Kosher Pareve Bakestable
228 £12.27 1kg £12.27/kg Vegetarians Vegans Kosher Pareve Bakestable
SCM198 Tahini Paste
100% Toasted Sesame
1kg tub
Vegetarians Vegans
8 £19.54 1kg tub £19.54/kg Vegetarians Vegans
SCM198A Tahini Paste
100% Toasted Sesame
200g tub
Vegetarians Vegans
2 £5.09 200g tub £25.45/kg Vegetarians Vegans
SCM224 100% Roasted Blanched Almond Paste
1kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Pareve Halal Organic
6 £15.22 1kg tub £15.22/kg Vegetarians Vegans Kosher Pareve Halal Organic
SCM226 100% Roasted Hazelnut Paste
1kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Pareve Halal Organic
4 £19.08 1kg tub £19.08/kg Vegetarians Vegans Kosher Pareve Halal Organic
SCM228 100% Smooth Roasted Peanut Paste
1kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Pareve Halal Organic
10 £5.72 1kg tub £5.72/kg Vegetarians Vegans Kosher Pareve Halal Organic
SCM230 100% Roasted Pecan Paste
1kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Pareve Halal Organic
6 £20.24 1kg tub £20.24/kg Vegetarians Vegans Kosher Pareve Halal Organic
SCM232 100% Roasted Pistachio Paste
1kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Pareve Halal Organic
£42.42 1kg tub £42.42/kg Vegetarians Vegans Kosher Pareve Halal Organic
SCM182 Hazelnut Nut Paste
100% Hazels: Slightly Textured
1kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Pareve
18 £29.40 1kg tub £29.40/kg Vegetarians Vegans Kosher Pareve
SCM155A Pure Semi-Liquid Hazelnut Paste
100% Hazelnuts
5kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Pareve
3 £140.25 5kg tub £28.05/kg Vegetarians Vegans Kosher Pareve
SCM156 Pure Pistachio Nut Paste
100% Pistachios
1kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Dairy Halal
£90.00 1kg tub £90.00/kg Vegetarians Vegans Kosher Dairy Halal
SCM180 Coconut Cream; Nut Paste
100% Coconut
1kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Pareve
17 £19.82 1kg tub £19.82/kg Vegetarians Vegans Kosher Pareve
SCM184 Almond Nut Paste
100% Almonds
1kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Pareve
17 £20.70 1kg tub £20.70/kg Vegetarians Vegans Kosher Pareve
SCM186 Cashew Nut Paste
100% Cashew
1kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Pareve
9 £19.16 1kg tub £19.16/kg Vegetarians Vegans Kosher Pareve
SCM188 Pecan Nut Paste
100% Pecan
1kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Pareve
19 £29.93 1kg tub £29.93/kg Vegetarians Vegans Kosher Pareve
SCM192 Smooth Pistachio Nut Paste
100% Pistachio
1kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Pareve
45 £53.63 1kg tub £53.63/kg Vegetarians Vegans Kosher Pareve
SCM196 Crunchy Pistachio Nut Paste
100% Pistachio
1kg tub
Vegetarians Vegans Kosher Pareve
19 £53.63 1kg tub £53.63/kg Vegetarians Vegans Kosher Pareve